שאלות ותשובות
אין חוקים כתובים בספרות המקצועית לגבי תדירות הנדרשת לניקוי ספות מקצועי. התדירות נקבעת לפי כמות הלכלוך והכתמים, לפי כמות החול והאבק אליהם נחשפת הספה וטיב הטיפול השוטף המתבצע. יחד עם זאת, בכדי למנוע נזקים לספה ולשמור על בריאות בני הבית (בעיקר אם יש אלרגיות או רגישות לקרדית האבק) מומלץ לדאוג לניקוי ספות וניקוי כורסאות פעם עד פעמיים בשנה (כמובן לפי הצורך).
תהליך ניקוי הספות עם הטכנולוגיות של היום אינו תהליך ארוך, אינו תהליך המותיר אחריו סביבה מלוכלכת והמיכון המשמש לניקוי ספות ניתן להעברה ברכב ולכן כל התהליך מתבצע בבית הלקוח.
זמן הייבוש לאחר ניקוי ספות הוא לרוב פחות מ-24 שעות אך הזמן המדוייק משתנה מספה לספה בהתאם לסוג הריפוד ומרכיביה ובהתאם למזג האויר. זמן הייבוש לאחר ניקוי ספות מבד סינטטי מהיר יותר מזה של ספות עם ריפוד מכותנה.
זמן הניקוי של מערכות ישיבה הוא שילוב של המצב ההתחלתי בו נמצאת הספה מבחינת ריכוז ועומק הכתמים ושל מורכבות הספה, כלומר, סוג הריפוד, כריות מתפרקות וכו. בד"כ זמן ניקוי ספות בד לא גולש מעבר לשעה וחצי.
אנו בטכנוקלין מחוייבים ללקוחותינו גם בשירות וגם בתוצאות. מכיוון שמידת השיפור המושגת משתנה בין ספה לספה בין אם מדובר בניקוי ספות עור או בד, אנו מקפידים לפני תחילת העבודה בבית הלקוח, לבדוק את סוג הריפודים וטיב הלכלוך ולבצע תיאום ציפיות מול הלקוחות. במידה והלקוח מעוניין ניתן לבצע הדגמה חינם וללא התחייבות על מנת שהלקוח יראה בעצמו את מידת השיפור שאכן משתנה בין ספה לספה.
למרות שקיימים מצבים בהם כיבוס כריות הספה במכונת הכביסה נותן תוצאות טובות, ישנן כמה סכנות בתהליך. כיבוס הכריות יכול לגרום להתכווצות הבד למצב בו לא נוכל להחזיר את המילוי לתוך הכרית. בנוסף, חלק מאבקות הכביסה מכילות חומר מלבין ויכול להיווצר מצב, בו הכריות יהיו בגוון בהיר יותר מאשר זה של הריפוד בגוף הספה. מכיוון שמצבים אלו אינם הפיכים, חשוב לקרוא היטב את הוראות היצרן, ואם מחליטים לכבס, לעשות זאת במדוייק לפי הוראות אלו.
חומרי הניקוי המשמשים לניקוי ספות דומים בהרכבם הכימי לאבקות כביסה ולא לחומרי הדברה ולכן מותר לנקות ספות, שטיחים וריפודים שונים גם בתקופה בה יש תינוקות בבית. בנוסף לכך, אם התינוק רגיש לאבק והספות והשטיחים לא עברו ניקוי מקצועי תקופה ארוכה, עדיף להזמין ניקוי ספות וניקוי שטיחים מקצועי בהקדם האפשרי (התינוקות זוחלים על השטיח וחשופים יותר לאבק וללכלוך).
רשתות השיווק אכן מציעות מגוון רחב של תכשירי ניקוי המיועדים לתת פתרון לניקוי ספות ביתי וניקוי ריפודים ואף מצרפות הוראות שימוש. אם משתמשים בחומרי ניקוי מהרשתות כדאי לבדוק גם את העלון לצרכן של חומרי הניקוי וגם את הוראות היצרן של הספות והכורסאות שכן שימוש בחומר שאינו מתאים יכול לגרום לנזק בלתי הפיך לצבע הריפודים ולמגע שלהם. בכל מקרה, חשוב להבין כי יש הבדל מהותי בין ניקוי ספות ביתי לניקוי ספות מקצועי והוא אינו טמון אך ורק בחומרי הניקוי. לחומרי הניקוי אכן חשיבות מסויימת בכל הקשור לניקוי אך ההבדל המהותי יותר הוא למעשה בתהליך הניקוי. בתהליך של ניקוי ספות מקצועי, מאפשרות המכונות הייעודיות לבצע את הניקוי באופן אחיד ולשאוב את שארית הנוזלים המלוכלכים החוצה מהריפוד מה שלא מתאפשר ללא מיכון מקצועי. ניקוי ביתי נקודתי לא רק שאינו יעיל בשל העובדה שחלק מהלכלוך נשאר בתוך הריפודים, הוא גם עלול להשאיר "כתמי ניקיון" על הבד ואף יכול לפגוע וליצור כתמי השחמה אם הנוזלים המלוכלכים לא ישאבו ביעילות החוצה.
ניקוי כורסאות וניקוי ספות אינם תהליכים הגוזלים זמן ממושך ולרוב מסתיימים תוך שעה עד שעה וחצי בהתאם לעוצמת הלכלוך וסוג הבד או העור.
בנוסף לכך, ניקוי הספות והכורסאות אינו תהליך אשר בסיומו יש לנקות את כל הבית אלא כרוך בשימוש במספר סמרטוטי רצפה או מגבות באיזור הספות ואלו סופחות מים מהרצפה בסביבת העבודה.
כלומר, התהליך מהיר ובית נשאר נקי.
לעומת זאת בתהליך מעבר דירה סבלים מעבירים את הספות בין הדירות, הספה מוצבת במשאית ולעיתים יש עליה ארגזים, בקיצור תהליך לא מבוקר בו הספות והכורסאות עלולים להתלכלך או להפגע.
בשל כך, עדיף הזמין ניקוי ספות וניקוי כורסאות, אחרי מעבר הדירה ולהבטיח את ההנאה מכורסאות מחודשות בבית חדש.
מיקרופייבר הוא סיב דק מאוד העשוי מחומרים סינטטיים כמו פוליאסטר, פוליאמיד (כמו נומקס, קבלר או ניילון) ומשילובים בין שניהם. ריפודים העשויים ממיקרופייבר הינם רכים מאוד ונעימים למגע ומיוצרים בצפיפות ושזירה הגורמים לכך שהבד לא יספח נוזלים. פעמים רבות מסווגים ריפודים ממיקרופייבר כבדים דוחי מים או דוחי נוזלים.
ספות עם ריפוד מבד מיקרופייבר עשויות להיראות כמו ספות זמש, ספות עור או ספות בד עם מראה יוקרתי מה שעושה את בד המיקרופייבר לאטרקטיבי מאוד בתעשיית הרהיטים.
ריפודים מבד מיקרופייבר הינם בעלי עמידות גבוהה ודוחי מים ולכן יצרני רהיטים ואנשי מכירות רוצים שתאמינו כי הם בלתי ניתנים להכתמה. עובדה זו אינה נכונה וטיפול לא נכון יכול אף להביא להריסת הריפוד. כאשר רוצים לנקות בד מיקרופייבר יש לשים לב למספר פרטים.
ראשית, לא כל בדי המיקרופייבר זהים. מוצרים שונים מצריכים דרכים שונות לטיפול בכתמים. בעוד ריפוד מיקרופייבר דוחה מים בצורה מעולה, אם חודרים מים לבד אנו בבעיה. בנוסף, בד מיקרופייבר מצטיין בספיגה או לכידה של שמן מה שהופך אותו לחומר מצויין בעבור מטליות ניקוי אך אם נשפך סוג כלשהו של שמן או חומר שומני כלשהו על בד מיקרופייבר, יהיו לנו בעיות.
כאשר ריפוד מבד מיקרופייבר נרטב חשוב מאוד להיות זהירים ולספוג כמה שיותר מהרטיבות מבלי להחדיר את הנוזל לתוך הבד. אסור לשפשף את הכתם שכן פעולה זו תחדיר אותו לבד ונקבל טבעות או עיגולי מים על הספה לאחר שהיא תתייבש.
בכתמי שמן לא די לספוג כמה שאפשר מהנוזל והם מצריכים טיפול בחומרי ניקוי מיוחדים אשר מצד אחד ימיסו את השמן ומצד שני יתאדו מהר כך שלא ישאר כתם. רצוי לקרוא את המדריך שהגיע עם הספות כיוון שיש בדי מיקרופייבר שאפשר לנקות רק עם מים ויש כאלו המחייבים חומרים אחרים.
ניקוי בד מיקרופייבר ע"י חברת ניקוי ספות מקצועית פותר את הבעיה שכן לחברת הניקוי חומרי ניקוי מיוחדים ומיכשור המבצע ניקוי בעומק הריפוד ושאיבתו החוצה כך שכתמי המים והשמן נעלמים בקלות והספות מקבלות שוב את מראה של ריהוט חדש
ניקוי ספות אינו רק ניקוי של הלכלוך והכתמים הנראים לעין.
שיפור המראה החיצוני הוא אכן הגורם העיקרי המביא אנשים להחליט על ניקוי ספות מקצועי אך כמות הלכלוך והחיידקים אשר התפתחו בעומק הספות מחייב טיפול הרבה לפני שהלכלוך הנראה לעין מחייב זאת.
ניקוי ספות באופן מקצועי אינו מצריך את הסרת הריפודים ועדיף לנקות את הספה כמו שהיא ולחדור עם חומרי הניקוי לכל הרבדים של הספות.
ניקוי שטיחים הוא תהליך המתאפשר במגוון טכנולוגיות. חלקן כולל מיכון גדול ומסורבל ומחייב את החברה המבצעת לאסוף את השטיחים, להביאם למפעל לצורך הניקוי ולהחזירם לבית הלקוח וחלקם כולל מיכון יעיל וקל המאפשר לחברות כמו טכנוקלין להגיע ולתת את שירות ניקוי השטיחים בבית הלקוח.
תחזוקת השטיחים בבית ובמשרד נחלקת לתחזוקה שוטפת ולניקוי שטיחים מקצועי.
כחלק מהתחזוקה השוטפת, מומלץ לשאוב את השטיח פעם בשבוע על מנת להקטין את כמות הלכלוך בין הסיבים ולהקטין את הבלאי שלהם.
מעבר לזאת, מומלץ בין פעם לפעמיים בשנה, תלוי בכמות החול והלכלוך, לפנות לחברה מקצועית ולקבל שירות של ניקוי שטיחים מעמיק ויסודי יותר.
כאשר חברות מקצועיות לניקוי שטיחים משתמשות במים ובחומרי הניקוי הן דואגות אח"כ לשאוב כמעט את כל הנוזלים החוצה והשטיח נשאר לח ולא רטוב. בניקוי שטיחים ביתי כמות הנוזלים שתשאר בשטיח הינה רבה בשל העדר אמצעי יעיל ליניקת הנוזלים ולכן זמן הייבוש יגדל משמעותית וקיים חשש להתפתחות של עובש.