טיפול בכתמים הוא חלק מהותי בתהליך ניקוי ספות, שטיחים וריפודים. הטיפול בכתמים מצריך הבנה הן באשר לסוג הריפוד והן באשר לסוג הכתם.

טיפול בכתמים - סוגי כתמים

כתמים על גבי ריפודים יכולים לנבוע מסיבות שונות:

  • לכלוכים מוצקים כמו חול, אבק, שערות, שאריות אוכל.
  • לכלוך נוזלי (כתמים נקודתיים) כמו שתייה, רוטב, פרי שנעזב על הספה, דם, דיו, זיעה, הפרשות שונות (בין אם זה חיית המחמד או אחד הילדים) ועוד אפשרויות רבות.
  • תחזוקה לקויה (היצטברות לכלוך ללא טיפול שוטף לכדי כתם).
טיפול בכתמים - פעולות מנע ועזרה ראשונה

התחזוקה השוטפת של הריפודים השונים כוללת שאיבה באמצעות שואב אבק באיזורים בהם ישנה הצטברות של לכלוך קשה. בין איזורים אלו יש לשים דגש על איזורי התפרים והכפלים. בריפודי עור וריפודי אלקנטרה ניתן לנקות הצטברות אבק ולכלוך קשה ע"י ניגוב במטלית לחה.
כאשר אנו רוצים לטפל בכתם נקודתי שנוצר ע"י חומר נוזלי עלינו לנהוג משנה זהירות שכן סוג הכתם (סוג הנוזל) וסוג הריפוד (ריפוד עור, בד, סופג יותר וסופג פחות) מכתיבים את סוג הטיפול. טיפול שגוי עלול לגרום נזק לריפוד שיהיה קשה מאוד לתקנו.

  • טיפול בכתמים שנוצרו מחומר על בסיס מים כמו תה או הפרשות גוף למיניהם יש לנסות ולספוג כמה שיותר מהנוזל באמצעות מטלית לבנה ויבשה. יש לשים דגש על כך שהמטלית תהיה לבנה על מנת שלא יעבור צבע מהמטלית אל הריפוד. לאחר מכן ננסה לדלל עד כמה שניתן את החומר המכתים בעזרת מטלית לחה ובתנועות כלפי מרכז הכתם על מנת שלא למרחו על עוד איזורים. לפני כן יש לבצע את הפעולה במקום נסתר בכדי לוודא שהפעולה אינה מורידה צבע מהריפוד ורק לאחר מכן לטפל בכתם באיזור הנראה לעין.
  • טיפול בכתמים על בסיס שאינו מים (כתמי מזון, שמן, גריז וכו.)  הינו בעייתי יותר ומומלץ להתייעץ עם חברה מקצועית לניקוי ספות וריפודים.
  • טיפול בכתמים באמצעות חומרי ניקוי ביתיים מומלץ שיעשה בכפוף להוראות יצרן הריפוד, לאחר התייעצות עם גורם מקצועי ותמיד לאחר שהחומר נוסה בפינה נסתרת בריפוד על מנת למנוע טעות שאינה ניתנת לתיקון.

במקרה של כתמים עיקשים במיוחד, תתבצע פעולת קרצוף נקודתי ע"י חומרי ניקוי מיוחדים להסרת כתמים.

טיפול בכתמים ע"י חברה מקצועית.

כתמים הינם חלק מחיי השגרה של ריפודים. לרוב אנו נקפיד על טיפול שוטף של הריפודים ובטיפול מקומי בעת תקרית מלכלכת כלשהי, אבל כל זאת אינו תחליף לניקוי יסודי ומעמיק בעובי הריפוד אשר גם מעלים את הכתמים וגם מחטא מחיידקים ובקטריות וגם מפיג ריחות רעים.

לצוות המיומן של טכנוקלין שנות נסיון רבות של טיפול בכתמים על כל סוגיהם (גם כאלה שלא תאמינו שיכולים לקרות) ובכל סוגי הריפודים. הזמינו עוד היום הדגמה חינם בביתכם או במקום עבודתכם ותיווכחו בעצמיכם בתוצאות המדהימות.